Historia Bydgoskiego Koła Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego

W swojej ponad 50-letniej działalności Bydgoskie Koło Polskiego Towarzystwa koncentruje się przede wszystkim na integracji środowiska hodowców, naukowców i otoczenia związanego z produkcją zwierzęcą w regionie Kujaw i Pomorza.

Historia bydgoskiego Koła sięga roku 1972. Podczas wrześniowego spotkania założycielskiego, pierwszym przewodniczącym Zarządu wybrano doc. dr hab. Krystynę Załuskę, która pełniła tę funkcję przez kolejnych pięć kadencji. Po jej nagłej śmierci w 1984 roku funkcję przewodniczącego Koła tymczasowo sprawował dr Dominik Mrówczynski, a następnie powierzono ją prof. dr hab. Januszowi Załusce, który pełnił obowiązki do roku 1992. Kolejnym przewodniczącym Koła wybrano prof. dr hab. Sławomira Mroczkowskiego, który funkcję tę sprawował przez kolejne 28 lat, do roku 2021. W roku 2021 stanowisko przewodniczącego Zarządu Koła objął zajmujący je aktualnie prof. dr hab. Dariusz Piwczyński. Funkcję sekretarza Koła pełniły kolejno następujące osoby: Alfred Danowski, Helena Homolacs, Krzysztof Heller, Stanisław Jubacki, Zenon Bernacki, Maria Bogdzińska, Elżbieta Mrozik, Beata Sitkowska.

Efektem działań Bydgoskiego Koła PTZ jest ponad 270 spotkań referatowo-dyskusyjnych, w trakcie których głos zabierali zarówno pracownicy uczelni bydgoskiej, jak i pozostałych krajowych ośrodków kształcących zootechników, przedstawiciele instytucji naukowych, przedstawiciele przedsiębiorstw i organizacji branżowych oraz sami hodowcy. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli zagranicznych, krajów takich jak USA, Kanada, Niemcy, Norwegia, Finlandia, Turcja, Czechy, Słowacja czy Białoruś. Co ważne otwarta formuła spotkań gromadzi na nich nie tylko członków PTZ, ale także studentów, uczniów szkól rolniczych, a także samych rolników i szeroko rozumiane otoczenie rolnictwa.

Ważniejsze daty w kalendarium bydgoskiego Koła PTZ obejmują rok 1974, w którym zorganizowano w Bydgoszczy po raz pierwszy Ogólnopolski Zjazd Naukowy PTZ. Drugie tej skali wydarzenie miało miejsce nad Brdą w roku 1987. Kolejne lata, w których bydgoskie Koło odpowiadało za organizację zjazdu krajowego przypadały kolejno na rok 1998, 2006 oraz 2015. Najbliższe ogólnokrajowe spotkanie członków Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego w stolicy województwa kujawsko-pomorskiego odbędzie się w roku 2025 pod hasłem "..."

Wśród członków bydgoskiego Koła znalazły się również osoby wyróżnione za swą działalność Odznaką Honorową oraz tytułem Członka Honorowego PTZ, które otrzymali prof. dr hab. Janusz Załuska oraz prof. dr hab. Krystyna Załuska. Odznakę Honorową otrzymali także prof. prof. dr hab. Maciej Osikowski, mgr Helena Homolacs, dr Benedykt Musiał, prof. dr hab. Bronisław Rak, dr Alfred Dankowski, mgr Michał Włodarczyk, prof. dr hab. Zenon Bernacki oraz prof. dr hab. Bronisław Borys.